powrót do strony głównej
Jeziora polskie

 
 AUGUSTÓW

Augustów
- miasto założone przez króla Zygmunta Augusta na mocy przywileju lokacyjnego nadanego w Wilnie 17 maja 1557 roku.
Malowniczy krajobraz miasto zawdzięcza Puszczy Augustowskiej i okalającym je jeziorom: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne oraz kilkunastu mniejszym. Augustów od dawna jest uznaną stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej
MIKOŁAJKI

Tu gdzie dziś leżą Mikołajki w najdawniejszych, staropruskich czasach istniała osada, której mieszkańcy trudnili się rybactwem, tkactwem, wyrębem i spławianiem drzew. Pierwsza notatka o Mikołajkach pojawiła się na kartach historii w 1444 roku. Wtedy to Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Konrad von Erlichshausen, nadał nobilowi Wawrzyńcowi Prusowi ziemie położone obok wsi kościelnej Mikołajki. Jej nazwa pochodzi od Św. Mikołaja, patrona kaplicy usytuowanej na wzgórzu wiatracznym.
Św. Mikołaj był według legend opiekunem żeglarzy i przejść wodnych. Jego imię na stałe wpisało się w nazwę najpierw skromnej mazurskiej wsi, a od 1726 roku - miasta noszącego do dzisiaj miano Mikołajek. Nazwa wsi zmieniała się, ale stale w różnych wersjach zachowywała imię patrona (St. Nicolas, Nicolaus, Nicelsdorf, Niclausdorf, Nikolaiken).

 
GIŻYCKO

 Wielkie Jeziora Mazurskie to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski. Przyroda ukazuje tu bogactwo w pełnej krasie; czysta woda i powietrze zachęcają do spędzenia każdej wolnej chwili. Centrum krainy stanowi powiat giżycki z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej znanym kompleksem Jez. Mamry i Niegocin. Centrum szlaku wodnego znajduje się w Giżycku, stolicy powiatu, skąd utrzymywane są połączenia statkami pasażerskimi z Węgorzewem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą.

 
MRĄGOWO

Mrągowo
- 23 tysięczne miasto leży w sercu województwa warmińsko-mazurskiego pomiędzy jeziorami Czos i Juno. Jest stolicą Pojezierza Mrągowskiego, którego krajobraz został ukształtowany w wyniku ostatniego zlodowacenia i urozmaicają go jeziora rynnowe oraz liczne moreny czołowe. Najważniejszymi rzekami okolic Mrągowa - znane przede wszystkim ze swoich walorów krajobrazowych - są Krutynia i Dajna tworzące jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Europie

 
OLSZTYN

Olsztyn
to blisko 172 tysięczne miasto położone w północno-wschodniej Polsce, stolica Warmii i Mazur, regionu słynącego przedewszystkim z urokliwych krajobrazów, największej liczby jezior w Polsce oraz najgęściej zalesionej powierzchni.
W granicach miasta znajduje się 11 jezior - Długie, Ukiel (Krzywe), Kortowskie, Sukiel, Redykajny, Żbik (Tyrsko), Skanda, Podkówka(Siginek), Track, Starodworskie
OSTRÓDA

"Perła Mazur" - tak nazywano miasto przed wojną, przemawiać za tym może bliskość piętnastu jezior, w tym aż pięciu w obrębie miasta, tutaj jest też centralny port trzech kanałów. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody. 35-tysięczna Ostróda jest czwartym, co do liczby mieszkańców miastem województwa warmińsko-mazurskiego, położonym w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów - Mazur.

Więcej informacji